E-SPOR BÜLTENİ - 22.06.2020 & 1. SAYI

Giriş: İki haftada bir olarak yayınladığımız E-Spor Bülteninde oyun dünyasına ilişkin önemli haberleri, Türkiye ve Dünya’daki oyun sektörüne ilişkin haberleri, oyun ve e-spor sektörünü yakından ilgilendiren hukuki düzenlemeleri sizinle paylaşıyoruz. Bu haftaki sayımızda Epic Games ve Steam’in hamleleri ve hedefleri, EA Access-Steam işbirliği ve son zamanlarda Riot Games’in Türkiye’de uyguladığı cezayı da içinde barındıran haberleri sunuyoruz.

 1. GÜNCEL HABERLER

Epic Games

 • Epic Games bir süre önce diğer satış platformlarıyla rekabet etmek ve pazardaki payını büyütme amacıyla oyun geliştiricilerinden aldığı kâr payında değişikliğe gitmişti. Oyun geliştiricilerine verilen %88 pay birçok geliştirici ile anlaşma yapmasını sağladı. Bu yolla piyasaya hızlı bir giriş yapan Epic Games, diğer platformlarla rekabet ederken oyun geliştiricilerin dikkatini üzerine topluyor. Super Meat Boy Forever, The Division 2, Borderlands 3, Detroit: Become Human gibi popüler oyunlar bu değişikliklerden sonra Epic Games ile anlaşan sadece birkaç oyun. 
 • Epic Games aynı zamanda kendi bünyesinde bulunan değerli oyunları da korumak istiyor. Şirket, Google Play Store listesine Fortnite Mobil oyununu eklemek için görüşmüştü ancak %30’luk kesinti pay vermek istememesi sebebiyle anlaşma sağlanamamıştı.

PlayStation 5

 • 11.06.2020 tarihinde Sony, PlayStation 5 tanıtımını online olarak gerçekleştirdi. Uzun zamandır beklenen tanıtım COVİD-19 nedeniyle aksamıştı. Tanıtım ile beraber Ps5 ile ilgili birçok soru işareti bulunmaktaydı. Ortalama 100 milyon kullanıcı ile hala büyük kitlelere hitap eden Ps4 motoru, güncellemeleri ve oyunlarının devam eden süreçte ne durumda olacağı en önemli konuydu. Sony şirketinden gelen açıklamalara göre PS4, üç yıl daha etkileşim ve kazanç motoru olarak kalacak, yani bu cihaz en az üç yıl daha Sony tarafından desteklenecek. Buna ek olarak talep edilen popüler serilerden The Last of Us: Part II, Ghost of Tsushima, Death Stranding gibi oyunlar da PS4 için yayınlanacak.
 • Dünya üzerindeki farklı oyun geliştiricileri Ps5 hakkında getirdiği yeniliklere değinerek övgülerde bulundu. Çin liderliğinde Tencent Games gibi şirketlerin mobil oyun pazarını ileri taşımasından sonra konsol oyunlarındaki bu gelişme Pc oyunlarını tehdit edecek seviyede.

Eğitim ve Gençlik Komisyonu

 • Uluslararası E-Spor Federasyonu(IESF) e-sporun standartlarını iyileştirmeyi hedefleyen ve e-sporun eğitim ve öğretim üzerindeki etkilerini düzenlemek üzere  E-Spor Eğitim ve Gençlik Komisyonunu kurdu. Bu komisyona Serhat Bekdemir başkanlık yapacak ve komisyon, e-sporla ilgilenen öğrencilerin sorunlarına çözüm üretecek. 
 • Koronavirüs salgını nedeniyle oyun oynamak karantinadaki en iyi etkinlik gibi gözüküyor. Bu süreçte, oyun sektörü toplamda %63'lük bir büyüme kaydetti. 2021 yılında, 200 milyar doların üstüne çıkacağı düşünülen oyun sektörü, özellikle genç yaştaki insanlardan oluşuyor ve bu ilgi yoğunluğunun %80’i lise ve üniversite öğrencisinden oluşuyor.  
 • YATIRIM ve İŞBİRLİKLERİ

Rollic ve Tiplay’den oFON

 • Türkiye’deki oyun geliştiricilerinin oyun dünyasındaki rekabetçi ortamda kendilerine yer bulabilmelerini, profesyonel olarak dünya çapında oyunlar yaratmalarına destek olmayı hedefleyen destek oFON ile Rollic işbirliği ile hayata geçiriliyor. Birincisi sonuçlanan yatırım fonu oFON, ilk turunda 1 milyon TL değerinde destek ile kazananlara ulaştı. Geçtiğimiz ay ise ikincisi düzenlenecek olan programın kayıtları tamamlandı. Rollic oFON (Oyun Fonu) programını partnerlerinden Tiplay Studio ile beraber yürütüyor.
 • Programın somut olarak üzerinde durduğu değerler, pazarlama, satış ve dağıtım faaliyetlerine destek, prototipleşme, yazılım, oyun tasarımı, modelleme, arayüz tasarımı ve kalite kontrol olarak özetlenebilir. Start-uplar için değeri daha da büyük olan farklı oyun geliştiriciler ile ortak bir çalışma alanı da programın sağladığı desteklerden sayılabilir. 

NVIDIA, Ubisoft ve Monster Sponsorlu Turnuva

 • NVIDIA, Ubisoft ve Monster Notebook, Türk oyunculara yönelik Ubisoft’un FPS tarzındaki oyunu Rainbow Six: Siege’de buluşturuyor. Haziran ile ağustos ayları arasında düzenlenmesi planlanan turnuvada 40.000 TL değerinde ödül bulunuyor. 64 takımın yarışabileceği turnuvada dikkatleri çeken oyun sektöründe önde gelen şirketlerin artık aynı platformlarda bolca bir araya gelmesi. 
 • Son dönemlerde ‘Hyper Casual’ oyunların indirme ve oynanma sayıları listelerde üst sıralarda yer almakta. Bu durum yüksek performans gerektiren Pc ve konsol oyunlarına ilgiyi azaltıyor. Büyük şirketlerin iş birlikleriyle benzer platformlara imza atması belki de bu oyunların unutulmamasında en önemli etken. Detaylı bilgi ve başvuruya bu linkten ulaşabilirsiniz.

EA Access, Steam Ortaklığı

 • Geçtiğimiz yıl EA Access’in Steam’e entegre olacağı haberi verilmişti. Artık Electronic Arts’a ait birçok oyun Steam’de yer alacak. Diğer oyun platformlarının hamlelerine elbette kayıtsız kalmayan Steam oyun severlere mümkün olduğunca geniş bir kütüphane sunmayı hedefliyor. Xbox, PS gibi konsol platformlarında EA Access aboneliği yaklaşık 50 oyuna erişim şansı sağlıyor. Bu ay Steam 25+ EA oyununu getiriyor. Aynı zamanda EA Access sayesinde Electronic Arts’a özel oyunlarda erken erişimi ve ek indirim gibi imkanlar da oyunculara sunuluyor.
 • Planlamanın tamamı hakkında EA Access veya Steam tarafından resmi bir açıklama gelmedi. Oyun sektöründe gelinen noktada müşteriler tek bir üyelikle maksimum oyuna ulaşmak istiyor. Bu durumda oyun platformları aslında yaptıkları her hamleyle müşterilerine bunu sağlamayı hedefliyor. EA Access son yaptığı açıklamada yaz projeleri ve hangi oyunların yolda olduğundan biraz olsun bahsetti.
 • HUKUKİ DÜZENLEMELER ve GELİŞMELER

 • Riot Games, Onur “Bolulu” Demirkol ve Papara SuperMassive bünyesinde genel menajer olarak görev yapan Ulaş Gülpirik’e, onaylanmış aktif sözleşmesi olan bir oyuncuyla bağlı bulunduğu takım yönetiminin izni olmadan transfer amaçlı iletişime geçmeleri nedeniyle ceza verdi.
 • Profesyonel e-spor oyuncusu olan “Bolulu” 1 hafta rekabetçi liglerde oynamama cezası alırken, Papara SuperMassive ve Ulaş Gülpirik toplamda 10.000 lira para cezası aldı. Riot Games yaptığı açıklamada Onur “Bolulu” Demirkol ve Ulaş Gülpirik-Papara SuperMassive takımına verilen cezaların birbirinden bağımsız olduğunu belirtti. Kural setindeki ilgili madde içeriğinde ise “Hiçbir takım yöneticisi, üyesi ya da bağlı kuruluş, diğer lig takımlarıyla sözleşmesi bulunan koç veya oyuncuları kendi tarafına çekmeye çalışamaz veya iş teklifinde bulunamaz ve bu koç veya oyuncuları takımlarıyla aralarında bulunan sözleşmeleri çiğnemeye teşvik edemez... Başka bir takımın koçu veya oyuncusunun durumu hakkında bilgi almak isteyen takım yöneticileri, bu oyuncu ve/veya koçun sözleşmesinin bulunduğu takımın yöneticileriyle iletişime geçmek zorundadır.” ibaresi yer almaktadır.
 • ÖNERİLER

 • Uluslararası alanda sektöre gelen yatırımlar ve gelişmeler ışığında oyun dünyasının nasıl yorumlanması gerektiği ve büyük şirketlerin kendilerini nerelerde konumlandırdığını inceleyen DLA Piper ortaklarından Duncan Calow’un incelemesi oldukça ilgi çekici. Yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.
 • Türkiye genelinde oyun sektörüne ilişkin bilgi sahibi olmak isteyenler için ise Gaming in Turkey tarafından hazırlanan 2019 raporu geniş özet niteliğinde. Rapordaki veriler derinlemesine incelendiğinde sektörün geometrik büyüme hızı ve yakın gelecekteki potansiyeli gözden kaçmıyor. Rapora bu linkten ulaşabilirsiniz.
 • Newpod aracılığıyla yayınlanan, “Toa-Esports Takım Sahibi Ahmet Bozyel ile Elektronik Spor Kulüpleri Üzerine” isimli podcast takımların genel durumu ve işleyişi ile ilgili bir podcast. Aynı zamanda ‘Neden e-spor?’ sorusuna da cevap oluyor. Podcast’e bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak :

İletişim

Nasuh Akar Mahallesi 1404. Sokak No: 18/31 Trio Suit, Çankaya/ ANKARA

Takip Et

Duyurulardan haberdar olmak için lütfen e-posta adresinizi girin ve abone olun.